Ciekawostka 2 - Jak Rozwalono Polskę - TASLAVIUS

Idź do spisu treści

Menu główne

Ciekawostka 2 - Jak Rozwalono Polskę

Zostajesz dyrektorem średniej wielkości przedsiębiorstwa. PRAGNIESZ INWESTOWAĆ! Pierwszym problemem, z którym przychodzi Ci się zmierzyć, jest znalezienie choćby drobnych oszczędności w funduszu płac. Będzie kasa, będzie za co kupować.

W pierwszym dniu swej pracy dowiadujesz się, że Twoja firma wydaje miesięcznie na płace 844800 zł. Oczywiście przyglądasz się temu bliżej. Firma zatrudnia 320 pracowników niewykwalifikowanych z płacą 1200 zł miesięcznie. Resztę otrzymują pracownicy wykwalifikowani, którzy mają statutowo zagwarantowaną pensję w wysokości dwukrotnej średniej płacy w całym przedsiębiorstwie.

Nie chcąc pozbywać się wykwalifikowanej kadry (bo i po co się jej narażać?), decydujesz się na zwolnienie 20 niewykwalifikowanych pracowników. Liczysz na oszczędność 24 tysięcy zł, i to już  w następnym miesiącu.

Z pewnym zdziwieniem od księgowej przyjmujesz informację, że w kolejnym miesiącu firma wydała na płace 840 tysięcy zł. Zamiast planowanych oszczędności w kwocie 24 tysiące, zaoszczędziłeś 4800 zł?! I są to niestety pieniążki pięciokrotnie mniejsze, od tych których się spodziewałeś..

Po głębszym namyśle  widząc, że zmierzasz w dobrym kierunku, przełamujesz opór związków zawodowych i zwalniasz kolejnych 20 pracowników niewykwalifikowanych.

Okazuje się , że w następnym miesiącu fundusz płac ani drgnął!
Znowu wydałeś 840 tysięcy zł. !

Nie rozumiesz, dlaczego nie ma oszczędności kolejnych 24 tysięcy, ale czujesz, że trzeba działać zdecydowanie. Tym razem po konsultacjach związkowych zwalniasz kolejnych 40 pracowników niewykwalifikowanych. I znów liczysz na 48 tysięcy zł oszczędności.

W kolejnym miesiącu Twoje przedsiębiorstwo wydaje na płace 864 tysiące zł, czyli więcej niż wtedy, gdy obejmowałeś stanowisko!!! Groźba bankructwa staje się coraz poważniejsza.
Ograniczyłeś przecież znacząco produkcję, pozbywając się 80 pracowników.

Po namyśle decydujesz się na desperacki krok. Zwalniasz kolejnych 60 pracowników niewykwalifikowanych,  i jednocześnie obniżasz im pensję z 1200 do 1000 zł.

W kolejnym miesiącu  Przedsiębiorstwo wydaje na płace 900 tysięcy zł. !
Twoja firma upada z hukiem!
A ciebie wszyscy chcą powiesić za przysłowiowy ogon, więc zwiewasz do ciepłych krajów, gdzie do dziś ukrywasz się przed konsekwencjami.


Co, nie wierzysz, że taki scenariusz może i ciebie spotkać?
No to zobacz to sam.
MATEMATYKA jest nieubłagana.

Link do filmu jest tutaj.

Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego